انواع پوست کدامند؟ راهنمای گام به گام تشخیص نوع پوست

انواع پوست کدامند؟ راهنمای گام به گام تشخیص نوع پوست

این روزها به هر طرف که نگاه کنید، صحبت از روتین مراقبت پوستی است. تا چند سال قبل داشتن پوستی جوان و زیبا به ژنتیک و شانس بستگی داشت، اما امروزه پزشکان و متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از محصولات مراقبتی و بهداشتی نقش بسیار مهمی در حفظ زیبایی و سلامتی انواع پوست دارد.

تشخیص نوع پوست اولین قدم برای ساختن یک روتین پوستی است.

اما چرا بسیاری از افراد با وجود استفاده از این محصولات و پایبند بودن به روتین پوستی باز هم نتیجه دلخواه را نمی‌گیرند یا حتی وضعیت پوستی‌شان بدتر می‌شود؟

دلیل این اتفاق، بی‌توجهی به نوع پوست یا تشخیص اشتباه آن است. اگر از محصولات پوستی استفاده کنید که با تایپ پوست شما همخوانی نداشته باشند، پوستتان به‌سرعت دچار مشکل شده و حتی ممکن است واکنش‌های آلرژیک در پی داشته باشد.

از آنجایی که تشخیص نوع پوست اهمیت بسیار بالایی دارد، در این مقاله قصد داریم شما را با انواع پوست آشنا کرده و با آموزش گام به گام روش تشخیص نوع پوست، برای جوانسازی پوست و رسیدن به پوستی بهتر راهنمایی‌تان کنیم.

 

ویژگی‌های اصلی پوست

یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که هنگام تشخیص نوع پوست به وجود می‌آید این است که انواع تایپ پوستی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و برای پاسخ به این سوال ابتدا باید ویژگی‌های اصلی پوست را معرفی کنیم:

چربی پوست

پوست صورت و بدن، دارای غده‌های ترشح چربی (سبوم) هستند؛ این لایه چربی، نقش یک لایه محافظتی را برای پوست بازی می‌کند.

رطوبت پوست

همان‌طور که می‌دانید بیش از دو سوم بدن از آب تشکیل شده است و پوست به‌عنوان بزرگ‌ترین اندام‌ بدن، نیاز ضروری به آب دارد. برای اینکه بیشتر متوجه اهمیت وجود رطوبت در سلامتی و زیبایی پوست شوید، کافیست به تفاوت کشمش و انگور فکر کنید. تفاوت چشم‌گیر بین این دو، به دلیل تفاوت میزان رطوبت در آنها به وجود آمده است.

حساسیت پوست

پوست هم مانند سایر ارگان‌ها، به عوامل مختلف محیطی و درونی واکنش نشان می‌دهد. میزان حساسیت پوست افراد مختلف نسبت به عوامل گوناگون با یکدیگر متفاوت است؛ این حساسیت می‌تواند به شکل‌های مختلف از جمله قرمزی، خشکی و خارش پوست، خود را نشان دهد.

وجود تفاوت در پوست‌ افراد مختلف، به این سه فاکتور بستگی دارد: ژنتیک، عوامل بیرونی مانند آب و هوا، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تغذیه و مشکلات هورمونی، مصرف داروهای مختلف و وجود استرس، باعث تغییر این عوامل خواهند شد.

 

انواع پوست چیست؟

به صورت کلی انواع پوست را می‌توان به ۵ دسته تقسیم کرد:

  1. پوست چرب
  2. پوست خشک
  3. پوست حساس
  4. پوست مختلط
  5. پوست معمولی

تشخیص نوع پوست اولین قدم برای ساختن یک روتین پوستی است.

نوع پوست شما هم در یکی از دسته‌های بالا قرار می‌گیرد و بر اساس آن باید مراقبت‌های پوستی مخصوصی را رعایت کنید. برای تشخیص نوع پوست خود می‌توانید از روشی که در قسمت بعدی آورده‌ایم، استفاده کنید.

روش تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست خود، ابتدا با کمک یک بالم پاک‌کننده یا میسلار واتر، آرایش و مواد اضافی را از روی صورت تمیز کنید. سپس با یک شوینده ملایم و آب ولرم، صورتتان را شسته و خشک کنید. بعد از گذشت یک ساعت، جلوی آینه بروید و پوستتان را بررسی کنید:

  1. اگر نواحی مختلف صورتتان براق شده و یک لایه نازک چربی روی آن قرار داشت، پوستتان چرب است.
  2. اگر در قسمت‌هایی از صورت احساس کشیدگی و جمع‌شدگی دارید و وقتی با ناخن روی پوست می‌کشید پوسته‌های ریز و سفید از آن جدا می‌شود، نوع پوست شما خشک است.
  3. اگر قسمت‌هایی از پوست صورت شما چرب و براق شده و قسمت‌های دیگری از پوست خشک است و احساس کشیدگی دارد، تایپ پوستی‌تان مختلط است.
  4. اگر در قسمت‌هایی از پوست صورت قرمزی مشاهده می‌کنید یا احساس خارش در آن قسمت‌ها وجود دارد، پوست شما از نوع حساس است.
  5. اگر چربی و خشکی صورت شما در همه قسمت‌ها به اندازه است و هیچ ردی از حساسیت و قرمزی در پوستتان وجود ندارد، پوست صورت شما معمولی است.

حالا که تایپ پوست‌تان را شناختید، بهتر است با ویژگی‌های نوع پوست خود آشنا شده و بدانید برای مراقبت از آن باید چه کارهایی انجام دهید.

 

ویژگی‌های مختلف انواع پوست

در این قسمت ویژگی‌های انواع پوست را با جزئیات و به‌دقت چه ویژگی‌هایی دارند و شما می‌توانید بر این اساس نوع پوستتان را متوجه شوید.

ویژگی‌های پوست خشک

پوست خشک، معمولا با احساس کشیدگی در نقاطی از صورت مانند پیشانی و کنار لب‌ها همراه است. اگر نوع پوست صورتتان خشک باشد، احتمالا بعد از شستشوی آن با پوسته‌پوسته‌شدن نواحی مختلف صورتتان مواجه خواهید شد. ایجاد سریع چین و چروک و کاهش خاصیت کشسانی پوست از دیگر ویژگی‌های پوست خشک هستند.

نکته: بین پوست خشک و پوست دهیدراته باید تفاوات قائل شوید. پوست خشک، چربی کمی دارد، اما پوست دهیدراته از کمبود رطوبت رنج می‌برد. ممکن است شما پوست چربی داشته باشید، اما در عین حال به دلیل سبک زندگی غلط، پوست‍تان دهیدراته هم باشد.

ویژگی‌های پوست چرب

پوست چرب معمولا براق است و جوش و آکنه هم روی آن زیاد دیده می‌شود. همچنین منافذ پوست چرب معمولا باز هستند و به همین دلیل این افراد شاهد جوش سرسیاه روی صورتشان هستند.

ویژگی‌های پوست مختلط

افرادی که پوست مختلط دارند، همه ویژگی‌هایی که گفتیم را به‌صورت همزمان تجربه می‌کنند.در قسمت‌هایی که پوست چرب است، شاهد آکنه، منافذ باز و براقی پوست خواهید بود و در مناطقی با پوست خشک، احساس کشیدگی و پوسته‌پوسته‌شدن پوست صورت خواهید داشت.

تشخیص نوع پوست اولین قدم برای ساختن یک روتین پوستی است.

ویژگی‌های پوست حساس

پوست حساس معمولا به‌راحتی دچار قرمزی، خارش، تورم و یا تغییر شکل ظاهری می‌شود. مشکلات و بیماری‌هایی مانند رزاسه و اگزما هم زیاد در پوست‌های حساس دیده می‌شوند.

ویژگی‌های پوست معمولی

پوست معمولی تقریبا هیچ یک از ویژگی‌هایی که بالاتر گفتیم را ندارد؛ احساس کشیدگی و خشکی در پوست ایجاد نمی‌کند، منافذ باز ندارد. پوست معمولی بهترین نوع پوست است و با بسیاری از محصولات مراقبت پوستی هم‌خوانی دارد.

 

مراقبت‌های مخصوص انواع پوست

حالا که متوجه نوع پوست‌تان شدید باید متناسب با آن روتین مراقبت پوستی خاص خود را بچینید؛ در این قسمت نکات مهم مراقبت از انواع پوست را آورده‌ایم.

مراقبت از پوست خشک

پوست خشک چربی کمتری دارد و مستعد ایجاد چین و چروک است. به همین دلیل علاوه‌بر استفاده از آبرسان، بهتر است مرطوب‌کننده‌های عمقی را هم به روتین پوستی‌تان اضافه کنید. استفاده از محصولات حاوی الکل، می‌تواند منجر به خشکی بیشتر پوست شود، پس از محصولات فاقد الکل استفاده کنید.

مراقبت از پوست چرب

افرادی که پوست چرب دارند، زیاد صورت خود را می‌شویند. اما باید بدانید که شستشوی بیش از حد پوست، تاثیر معکوس دارد و باعث چربی بیشتر پوست می‌شود.

افرادی با پوست چرب باید از محصولات بر پایه آب و نه چربی استفاده کنند. محصولات ضدجوش و سرم‌های کنترل چربی هم در روتین پوستی این افراد دیده می‌شوند.

مراقبت از پوست حساس

اگر پوست حساس دارید، بهتر است به سراغ محصولات اسیدی و لایه‌بردارها نروید. همچنین هنگام خرید هر محصولی دقت کنید که حاوی الکل و مواد حساسیت‌زای دیگر نباشد.

مراقبت از پوست مختلط

افرادی با پوست مختلط می‌توانند از محصولات مخصوص پوست چرب برای قسمت‌های چرب پوست و از قسمت‌های مخصوص پوست خشک برای سایر قسمت‌ها استفاده کنند.

مراقبت از پوست معمولی

اگر هم پوست معمولی دارید بهتر است حتما آبرسان و مرطوب‌کننده بر پایه آب را در روتین خود داشته باشید تا از ایجاد چین و چروک در پوستتان جلوگیری کنید.

کلام آخر: تشخیص نوع پوست قدم اول برای ساختن روتین پوستی است

در این مقاله انواع پوست را معرفی کرده؛ ویژگی‌های هر یک را با هم مقایسه کردیم. در ادامه یک راهنمای چند مرحله‌ای برای تشخیص نوع پوست آوردیم و سپس اصول مراقبت پوستی برای هر نوع پست را بیان کردیم. با تشخیص نوع پوست، راحت‌تر می‌توانید مشکلات پوست را بررسی کرده و آن‌ها را درمان کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

هشتگ‌ها

ایا این مقاله برای شما مفید بود؟

مقالات مشابه

آخرین و بروزترین مقالات مربوط این حوزه

درمان افتادگی پوست: برای سفت شدن پوست چه کار کنیم؟

دسته بندی نشده .

در این مقاله دلایل افتادگی پوست، راه­‌های جلوگیری از شل شدن پوست و درمان افتادگی پوست را با یکدیگر بررسی کرده و راهکارهایی برای سفت شدن پوست صورت آورده‌ایم.

5 آذر ۱۴, ۱۴۰۲

اسکراب پوست: بهترین روش‌های لایه برداری پوست کدامند؟

دسته بندی نشده .

اسکراب پوست یکی از مهمترین مراحل مهم روتین پوستی است؛ اما اهمیت لایه‌برداری پوست چیست؟ بهترین روش‌ های اسکراب کردن پوست کدامند؟ لایه برداری پوست صورت چه فوایدی دارد؟ برای پاسخ کلیک کنید.

14 آذر ۵, ۱۴۰۲

راز جوان ماندن طولانی: چگونه همیشه جوان بمانیم؟

دسته بندی نشده .

این روزها همه به دنبال راز جوان ماندن هستند و می‎خواهند برای جواب سوال «چگونه همیشه جوان بمانیم؟» پاسخی پیدا کنند! برای خواندن اسرار ناگفته جوان ماندن کلیک کنید.

14 آذر ۵, ۱۴۰۲

آبرسانی پوست: بهترین راه های رفع خشکی پوست کدامند؟

دسته بندی نشده .

آیا شما هم از خشکی پوست رنج می‌برید و به دنبال راهکاری برای درمان آن می‌گردید؟ یافتن بهترین روش برای آبرسانی پوست به شما کمک خواهد کرد که این مشکل را به‌خوبی رفع یا کنترل کنید. با ما همراه باشید.

10 آذر ۱, ۱۴۰۲

لیفت صورت با تزریق فیلر: آنچه باید درباره لیفت صورت با ژل بدانید!

دسته بندی نشده .

اگر شما هم از افتادگی پوست رنج می‌برید و به دنبال یک روش مناسب برای درمان آن هستید، باید با لیفت صورت با ژل بیشتر آشنا شوید. برای بررسی بیشتر روند و مزایای لیفت صورت با تزریق فیلر کلیک کنید.

17 آبان ۲۳, ۱۴۰۲

کانتورینگ صورت: بهترین روش‌برای زاویه سازی صورت کدامند؟

دسته بندی نشده .

شکل و فرم صورت تاثیر بسیار زیادی در اعتمادبه‌نفس افراد دارد اما آیا می‌‎توان فرم صورت را اصلاح کرد؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات مهمی درباره‌ی زاویه‌سازی یا کانتورینگ صورت در اختیارتان قرار دهیم.

22 آبان ۱۸, ۱۴۰۲
مشاهده همه